Hi, How Can We Help You?

Video Prodüksiyon Nedir?

Mayıs 23, 2022

Video Prodüksiyon Nedir?

Video Prodüksiyon Nedir ?

Video prodüksiyon, video yapım aşamalarının tamamına verilen addır denilebilir. Prodüksiyonun tamamlanması için totalde 3 aşamanın hepsi doğru bir şekilde tamamlanmalıdır. Video prodüksiyon nedir ? sorusu ile bu aşamalar eksiksiz bir şekilde tamamlandığında video prodüksiyon da tamamlanmış olur.

Video prodüksiyon, pre-prodüksiyon yani yapım öncesi aşaması ile başlar ve prodüksiyon, post prodüksiyon olarak devam eder. Prodüksiyon yapım aşamasıdır. Post prodüksiyon ise çeşitli kontrollerin gerçekleştiği yapım sonrası aşamadır.

Pre-Prodüksiyon Nedir?

Bu aşamada proje çekimleri düzenlemeden önce gerçekleştirilen bazı uygulamalar bulunur. Videodan çok hedef kitle analizi ve sektör analizi içeren bu aşama, prodüksiyonun en önemli aşamalarındandır. Bunun sebebi videonun ne için ve kim için yapılacağının bu aşamada belirlenmesidir.

Bu aşamada elde edilen sonuçlar, kurum, kuruluş, firma ve marka adına çeşitli konseptler geliştirilir. Bu konsepte uygun olarak metin içeriğine ve senaryoya başlanır.
Sesli metinler ve diyaloglar, bu konsepte göre belirlenir ve ardından içerik çalışmaları gerçekleştirilir. Bu çalışmalar ile yapım öncesi aşaması tamamlanmış olur.

Prodüksiyon Aşaması Nedir?

Video prodüksiyon nedir? Diye merak edenler için en temel aşama olan prodüksiyon aşamasında pek çok çalışma gerçekleştirilir. Bu aşamada markanın konseptine uygun çekim ve görsel tasarımlar gerçekleşir.

Eğer senaryo gerçek görüntüleri içerecekse, video çekimler başlatılır. Eğer video gerçek görüntüleri içermeyecekse, görsel tasarım çalışmaları gerçekleştirilir.
Çekim ya da tasarım sonucu ortaya çıkan görüntüler ile projenin görsel stoğu tamamlanmış olur. Kimi zaman hazır stoktan görseller alınarak da bu aşama tamamlanabilir. Bu gibi görsel çalışmalar ile prodüksiyonun ikinci aşaması tamamlanır ve son aşama olan post prodüksiyona geçilir.

Post Prodüksiyon Nedir?

Yapım sonrası anlamına gelen post prodüksiyonda, video tamamlanır. Önceki aşamalarda geliştirilen konsept ve görsel stok, bu aşamada düzenlenmektedir.
Görsel tasarımların hareketlendirildiği bu aşamada çalışma konsepte göre videolaştırılmaktadır. Montaj, kurgu, müzik ve ses bu aşamada tamamlanır. Bu aşama ile video prodüksiyonun sonuna gelinmiş olur.

Antalya Medya Ajans uzman ekibi tarafından gerçekleştirdiği çalışmaları ile kaliteli videolar üretmektedir. Türkiye’nin dört bir yanına hizmet veren bu kurum üst düzey çalışmaları ile dikkat çekiyor.