Hi, How Can We Help You?

Dijital Pazarlamanın Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Ocak 8, 2023

Dijital Pazarlamanın Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Dijital Pazarlamanın Avantajları ve Dezavantajları; Dijital pazarlama, markaların potansiyel müşterilere ulaştığı ve onlara çevrimiçi platformlar aracılığıyla ürün sattığı bir pazarlama aracıdır. Dijital pazarlama markalara müşterilerle bağlantı kurmak ve çevrimiçi satış yapmak için pazarlama yöntemidir. Dijital pazarlama, web sitesi tasarımı, video içeriği, sosyal medya pazarlaması vb. gibi birden fazla pazarlama yöntemiyle işletmenin hedeflerine ulaşmayı sağlar. Peki Dijital Pazarlamanın Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir? Gelin hep birlikte Dijital Pazarlamanın artılarını ve eksilerini öğrenelim.

 

Dijital Pazarlama Nedir, Nasıl Yapılır?

 

Dijital Pazarlama Nedir, Nasıl Yapılır?
Dijital Pazarlama Nedir, Nasıl Yapılır?

 

Dijital Pazarlama, ürün ve hizmetlerin web siteler, sosyal medya, e-posta, mobil uygulamalar, arama motorları yoluyla kullanıcılara ulaştırılarak şirketin pazar payının arttırılmasıdır. Diğer tanımla dijital pazarlama markaların internet ve diğer dijital iletişim biçimlerini kullanarak potansiyel müşterilerle bağlantı kurmak için tanıtım yapmasıdır.

İnternetin popüler hale gelmesiyle geleneksel olarak firmaların uyguladığı yazılı yazılı basınlar, televizyon ve radyo pazarlama yöntemleri popülerliğini kaybetti. İşte bu noktada dijital pazarlama devreye girdi. Bu pazarlama biçimi web sitelerinin, sosyal medyanın, arama motorlarının, uygulamaların, yani pazarlamayı müşteri geri bildirimiyle ya da şirket ile müşteri arasında iki yönlü bir etkileşimle birleştiren her şeyin kullanımını içerir. Gelişen teknoloji ve yeni trendler, şirketlerin pazarlama biçimlerini değiştirmeye zorladı. Akıllı telefonların ve dijital cihazların yaygınlaşmasıyla artık şirketler tüketicilere ulaşmak için Dijital pazarlamaya geçti.

Dijital pazarlamada, geleneksel pazarlama yöntemlerine göre maliyetler düşüktür, 7/24 pazarlama yapılabilir, hedef kitle oluşturmak ve etkileşime girmek kolaydır.

 


Dijital Pazarlama Avantajları Nelerdir?

 

Dijital Pazarlama Avantajları Nelerdir?
Dijital Pazarlama Avantajları Nelerdir?

 

Dijital pazarlamanın işetmenize ve markanıza katacağı avantajlar aşağıdaki gibidir.

 • Dijital Pazarlama geleneksel reklam araçlarına göre (açık hava reklamları, broşür vb.) maliyeti daha ucuzdur.  Yani Sosyal medya pazarlaması, markaların ürünlerini pazarlamasının en ekonomik ve en hızlı yoludur.
 • Dijital pazarlama sayesinde markanızı ulusal ve Dünya çapında tanıtabilirsiniz.
 • Dijital pazarlama sayesinde markanızı videolar, görseller ve metinlerle daha iyi bir şekilde tanıtabilirsiniz.
 • Dijital pazarlama sayesinde markanızın hitap ettiği hedef kitleye tanıtım yapabilirsiniz.

Dijital Pazarlama Dezavantajları Nelerdir?

Dijital Pazarlama Dezavantajları Nelerdir?
Dijital Pazarlama Dezavantajları Nelerdir?

 

Dijital pazarlamanın işletmeniz ve markanız dezavantajları aşağıdaki gibidir.

 • Dijital pazarlama sayesinde internete erişimi olmayan müşteri kitlenize erişim sağlayamazsınız.
 • Dijital pazarlamada işletmelerin mobil uygulamalarına akıllı telefonu olmayan müşteri kitleniz ulaşamaz.
 •  Dijital pazarlamada markanızı ulusallaştırdığınız için rakipleriniz artar.
 • Dijital pazarlamada markanız büyüdükçe rakiplerinizin saldırıları ve kötü yorumları artabilir.

Özet olarak: Dijital pazarlamanın en önemli avantajı ucuz maliyetle markanızı ulusallaştırabilir ve müşteri kitlenize daha hızlı ulaşabilirsiniz. Dijital pazarlamanın dezavantajı ise siber güvenlik sorunlarıyla markanızın güvenirliğini tehlikeye atabilirsiniz.

 

Dijital Pazarlama ile Arama Motoru Arasındaki İlişki Nedir?

Dijital pazarlama süreçlerinde doğru bilgiye ulaşma açısında kullanılan arama motorları; Google Yandex ve Bing üzerinde verilen ücretli dijial reklamlar da bu gibi dijital pazarlama tekniğinde tercih edilen diğer yöntemlerden biridir. Ürün ve hizmetler için verilen reklamların arama motorlarında anahtar kelimeler ile birlikte potansiyel müşterilere ulaşması kolaylıkla sağlanabilir. Potansiyel müşterilerinin aramak istediği sonuç ile doğru orantılı olabilecek hizmetler ya da ürünler kullanıcının ulaştırılmasını rahatlıkla sağlanabilmektedir. Reklamlara erişen potansiyel müşterinin mevcut internet sitesini incelemesi ve kendi ihtiyaçları doğrultusunda hizmet ve ya ürünleri tercih etmesi şeklinde yönlendirebilir. Dolayısıyla dijital pazarlama yöntemlerinden birisi olan arama motoru reklamcılığı büyük önem taşır. Bu yöntem dijital pazarlama yöntemlerinden biridir; bunun dışında dijital pazarlama alanında bulunan sosyal medya çalışmaları, harita çalışmaları, seo çalışmaları, sem çalışmaları, influencer çalışmaları; ile destekleyerek dijital pazarlamada başarı, potansiyel müşteri, marka bilinirliği ve ciro artışı kaçınılmaz bir hale gelecektir..

 


İlginizi Çekebilir  👇

 

👉 Dijital Pazarlama Nedir, Nasıl Yapılır? Dijital Pazarlama Örnekleri Nelerdir?
👉 Dijital Pazarlamanın Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

 

Geleneksel Pazarlama ile Dijital Pazarlama Çalışmaları Arasındaki Fark Nelerdir.?
Geleneksel Pazarlama ile Dijital Pazarlama Çalışmaları Arasındaki Fark Nelerdir.?

Geleneksel Pazarlama ile Dijital Pazarlama Çalışmaları Arasındaki Fark Nelerdir.?

Dijital pazarlama yöntemlerinin geleneksel pazarlamaya nazaran sınırı yoktur. Şirketiniz için pek kullanılmayan farklı bir strateji çalışmaları yaratabilirsiniz. Sonuç olarak; her strateji kendine özeldir ve diğer stratejilerden farklılık gösterebilir. Dolayısıyla her stratejinin etkilerinin ve müşteri geri dönüşlerinin farklı olması da kaçınılmaz bir durumdur. Bunun için günümüz teknoloji çağında gün geçtikçe farklı bir pazarlama tekniği ile karşılaşmaktayız. Sonradan üretilen yeni stratejilerin hemen hemen hepsi, mevcut dijital pazarlama tekniklerinin alt türevleri şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Bu gibi durum da pazarlama tekniklerini dijital pazarmala tekniği ve geleneksel pazarlama olarak iki ana başlığa ayrılır. Peki, bu iki farklı pazarlama terimlerinin farkları nelerdir?

 

 • Maliyet Açısında Pazarlama

Pazarlama süreçlerinde geleneksel pazarlamada kullanıla temel araçlar televizyon, radyo ve gazetelerdir. Geleneksel pazarlama dediğimiz basılı mecralar ve reklam ve dizi gibi televizyon programlarının üretilmesi için çok geniş bir bütçe ihtiyacının olduğu kaçınılmaz bir gerçektir. Dijitalde medya dediğimiz internet ortamında ise pazarlama süreçlerinin büyük bir çoğuna çpl büyük ücretler ödemeniz gerekmez; ve dijital pazarlama için yapılan bu ödemeler çok büyük bir bütçeye gerek yoktur. Örnek verecek olursak sosyal medya platformlarında sadece reklam çalışmaları için ücret ödersiniz.. Dolayısıyla bu sayede geleneksek pazarlama yapan şirketlerin, aktör, yazar, senarist, yönetmen, içerik yazarı gibi büyük maliyetli kalabalık bir ekip yerine görev yapan tek bir ajans vardır: Antalya Medya Ajans.

 

 • Zaman ve Süreklilik Açısından

Zaman açısından pazarlama teknikleri; Geleneksel pazarlama süreçleri ile yapacağınız geleneksel reklamlar, belirli bir zaman aralığında son kullanıcıya yani müşteriye gösterilir ve potansiyel müşterileriniz o zaman aralığında kampanya ve reklamlarınızı görmeyebilir. Dijital pazarlamada süreklilik sağlamak oldukça zor olduğu için marka bilinirliğindeki yükseliş de bir hayli yavaş olur. Ama dijital medyada böyle bir durum söz konusu değildir. Dijital pazarlama süreçlerinizdeki çalışmalarınız ve reklamlarınız sürekli yayında olur. Siz uyurken bile geri dönüşüm ve potansiyel müşterilerin verilerini toplamıza yardımcı olur. Doğru reklammarka bilinirliğinizi ve marka değerinizi kısa süre içerisinde arrtırabilir.

 

 • Pazarlamanın İletişim ve Etkileşim Açısının Önemi.

Yüzyüze pazarlama ile potansiyel müşterilerinize ulaşma ve geri geri dönüşüm değerlendirme süreciniz dijital pazarlamaya oranla çok daha yavaş ve uzun sürecektir. Gelenekse pazarlama sonrasında müşterilerinizin davranışını kontrol edemezsiniz. Dijital pazarlama ile geri dönüş ortalama maliyet ve potansiyel müşteri başına harcanan tutarı veriler sayesinde hesaplanıp müşterinize şeffaf ve gerçek istatistikleri sunabilirsiniz. Dijital pazarlama çalışmalarında herhangi bir şekilde etkileşime girmiş müşterilerin verilerini ayrı şekilde klasörleyebilir ve doğru zamanda tekrar ulaşabilirsiniz. Özellikle sosyal medya platformları üzerindeki çalışmalarınızda müşterilerin puanlama, yorum yapması ve mesaj atmaları gibi iletişim seçenekleri de bulunmaktadır. Bu talepler doğrultusunda yapılan geri dönüşler şirket içerisinde hızlı ve kısa süre içerisinde neticeye kavuşturulur.  Bu da dijital pazarlama ile hızlı ve etkili sonuç almanızı sağlamaktadır.

 

 • Pazarlamada Performans Analizi

Dijital pazarlama kullanılan kodlamalar sayesinde sonuçları ölçülebilir olması dijital pazarlamanın en büyük artısıdır. Geleneksel pazarlamada ki istatistiklerin net bir şekilde çıkartılamaması dijital pazarlamanın tercih edilmesindeki en önemli unsurlardandır. Satışını yaptığınız ürün ya da hizmetlerin ne kadarının reklam aracılığıyla satıldığını dahi ölçebilirsiniz.

 

 • Hedef Kitle Erişim Süreci

Dijial pazarlamada şans faktörü geçerli değildir. Geleneksel pazarlamada bu duruma daha fazla gerek duyulmaktadır. Bunun nedeni geleneksel pazarlama ile yapılan reklamcılık faaliyetleri gelişi güzel tüm kitlete sunulduğu için bu kitlenin büyük çoğunluğu potansiyel müşterileriniz olmayacaktır. Oysa dijital pazarlama çalışmalarında ise reklamlarınızın bölgeye, cinsiyete, yaş aralığına gibi demografik yapılarını da ayarlamaya olanak sağlamaktadır. Dolayısıyla ürünleriniz ya da hizmetleriniz ile ilgilenen potansiyel müşteri kitlesine en doğru şekilde ulaşabilirsiniz.

 

Markanızı için profesyonel Dijital pazarlama alanına taşımak için bizimler iletişime geçebilirsiniz.