Hi, How Can We Help You?

Dijital Pazarlama Nedir Nasıl Yapılır? Dijital Pazarlama Örnekleri Nelerdir?

Aralık 13, 2022

Dijital Pazarlama Nedir Nasıl Yapılır? Dijital Pazarlama Örnekleri Nelerdir?

Dijital Pazarlama en açık tanımıyla tüketicilere ulaştırmak amacıyla ürün ve hizmetleri pazarlamak için web siteleri, arama motorları, sosyal medya, mobil uygulamalar vb. kanalların kullanılmasını ifade eder. Dijital pazarlamanın amacı kuruluşun ürün ve hizmetlerini tanıtmak pazar payını arttırmaktır. İnternetin popüler hala gelmesinde sonra popülerliğini arttıran Dijital Pazarlama tanıtımına girmek isteyenlerin en çok merak ettiği Dijital Pazarlama Nedir, Nasıl Yapılır? Dijital Pazarlama Türleri Nelerdir? Dijital Pazarlama Teknikleri Nelerdir? Dijital Pazarlama Örnekleri Nelerdir? Tüm bu soruların yanıtlarına ve Dijital Pazarlama hakkında tüm bilinmesi gerekenlere bu makalemizden ulaşabilirsiniz.

 

Dijital Pazarlama Nedir, Nasıl Yapılır?

Dijital Pazarlama, ürün ve hizmetlerin web siteler, sosyal medya, e-posta, mobil uygulamalar, arama motorları yoluyla kullanıcılara ulaştırılarak şirketin pazar payının arttırılmasıdır. Diğer tanımla dijital pazarlama markaların internet ve diğer dijital iletişim biçimlerini kullanarak potansiyel müşterilerle bağlantı kurmak için tanıtım yapmasıdır.

İnternetin popüler hale gelmesiyle geleneksel olarak firmaların uyguladığı yazılı yazılı basınlar, televizyon ve radyo pazarlama yöntemleri popülerliğini kaybetti. İşte bu noktada dijital pazarlama devreye girdi. Bu pazarlama biçimi web sitelerinin, sosyal medyanın, arama motorlarının, uygulamaların, yani pazarlamayı müşteri geri bildirimiyle ya da şirket ile müşteri arasında iki yönlü bir etkileşimle birleştiren her şeyin kullanımını içerir. Gelişen teknoloji ve yeni trendler, şirketlerin pazarlama biçimlerini değiştirmeye zorladı. Akıllı telefonların ve dijital cihazların yaygınlaşmasıyla artık şirketler tüketicilere ulaşmak için Dijital pazarlamaya geçti.

Dijital pazarlamada, geleneksel pazarlama yöntemlerine göre maliyetler düşüktür, 7/24 pazarlama yapılabilir, hedef kitle oluşturmak ve etkileşime girmek kolaydır.


Dijital Pazarlama Örnekleri Nelerdir?

Ürünleriniz ve hizmetlerinizin erişimini arttırmanın birçok dijital pazarlama türü vardır. Birden fazla dijital pazarlama yöntemi kullanarak işletmeniz için en iyi sonuçları elde edebilirsiniz. Hangi dijital pazarlama türünün işletmeniz için en iyi sonucu verebileceğini belirlemenize yardımcı olması için en etkili altı dijital pazarlama türünü listeledik:

1. İçerik Pazarlama

İçerik pazarlaması, blog yazıları, nasıl yapılır videoları ve bilgilendirici içeriklerdir. Bu pazarlama türü, hedef kitlenizle bağlantı kurmanıza ve onların sorularını yanıtlamanıza yardımcı olur. Ayrıca potansiyel müşteriler oluşturmanıza ve satışlarınızı arttırmanıza yardımcı olur.

İçerik, hedef kitle göz önünde bulundurularak düzenli olarak yayınlanmalıdır. Markanız ile ilgili kaliteli ve doğru içerikler yayınlayarak sektörde markanızı güvenilir hala getirebilirsiniz. Ayrıca içerik pazarlama yöntemiyle hedef kitlenizin sektörünüzdeki  trendler hakkında bilgi almak için ilk olarak size gelmesini sağlayabilirsiniz.


2. Arama Motoru Optimizasyonu

Arama motoru optimizasyonu (SEO), Google gibi arama motorlarının sayfanızı arama motoru sonuçları sayfasında üst sıralarda göstermesini sağlayacak şekilde içerik oluşturma stratejisidir.

Google, sayfanızın kullanıcının aradığı anahtar kelimelerle ne kadar alakalı olduğuna karar vermek için algoritmalar kullanır. Bu algoritmalar sık sık güncellenir ve SEO stratejilerinin etkili kalabilmesi için aynı şekilde düzenli olarak ayarlanması gerekir.

Arama motoru optimizasyonu doğru yapıldığında sayfanız en üst sıraya yerleştirecek ve daha fazla organik trafik getirecektir ve marka bilinirliğiniz artacaktır.


3. Arama Motoru Pazarlaması/Tıklama Başına Ödeme

Arama motoru pazarlaması veya SEM, SERP’in en üstünde görünen ücretli reklamları ifade eder. Bu reklamların maliyeti genellikle bağlantının aldığı tıklama sayısına bağlıdır, dolayısıyla “tıklama başına ödeme” anlamına gelir.

SERP’in bu üst sıraları için ödeme yaptığınızda, URL’nizin yanında “Reklam” etiketi görünecektir. Tüketicilerin bunların reklam olduğunu bilmesine rağmen, pek çok kişi bu bağlantılara tıklamaya devam etmektedir ve bu çok etkili bir dijital pazarlama stratejisidir.


4. Sosyal Medya Pazarlama

Sosyal medya pazarlaması ile sosyal medya platformları bir dijital pazarlama kanalı olarak kullanılır. Yeni bir kitleye ulaşmak için reklam satın alınabilir veya herhangi bir sosyal medya platformunda işletmeniz için bir profil oluşturabilir ve yeni ürünlerin, satışların veya yeni yayınlanan içeriğin reklamını yapmak için gönderiler oluşturabilirsiniz. öğrenci gündemi

Hangi sosyal medya platformunu kullanacağınız, ulaşmak istediğiniz kitlenin türüne bağlı olacaktır.

Örneğin: Instagram 25-29 yaş arasındaki kitlelere ulaşmak için en iyisi iken, 45 yaş üstü kitleler için en iyisi Facebook’dur.


5. Affiliate ve Influencer Marketing

Bir satış ortağı veya influencer ile çalışmak, çalıştığınız kişinin mevcut kitleleriyle etkileşime geçerek kitle erişiminizi arttırabilirsiniz. Etkili bir satış ortağı/influencer çalışması için sektörünüzle ilgili takipçi kitlesi olan iyi tanınan ve saygı duyulan kişilerle çalışma çalışın.

Bu kişiler işletmenizi veya ürününüzü tanıtan içerikler oluşturabilir ve web sitenizin bağlantısını paylaşabilir. Bu yolla hem markanızın tanınırlığı hem satışlarınız artabilir.


6. E-posta Pazarlama

Müşterileriniz web sitenizi veya işletmenizi ziyaret ettiğinde e-posta abone listenize katılmaya davet edin. İzin vermeleri halinde satışlar, özel etkinlikler veya ürün tanıtımları hakkında e-posta gönderebilirsiniz. E-posta pazarlaması genellikle hafife alınmaktadır ama maliyeti yoktur ve oldukça etkilidir.


Dijital Pazarlama Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz. 

Antalya Medya Ajans: Instagram