Hi, How Can We Help You?

Yazı Fontunun Gücü ile Metnin Görünümü ve Okuyucu Etkileşimi

Nisan 27, 2023

Yazı Fontunun Gücü ile Metnin Görünümü ve Okuyucu Etkileşimi

Yazı fontları metinlerin arasında bulunan boşlukların, karakterlerin , tasarımların, boyutların, ince ve kalınlıklarının genel stilini ifade eder. Fontların birbirinden farklı olması sayesinde bir çok kişi farklı tarzları logolarında, sitelerinde, video tasarımlarında ve reklamlarında kullanmaktadır. Estetiklik ve okunabilirlik önemli bir konudur.

yazi-fontu-secimi-profesyonel-yazi-fontlari-
yazi-fontu-secimi-profesyonel-yazi-fontlari-

Yazı Fontları seçimi kurumsal kimliğinizi ön plana çıkarabilir ya da sizi diğerlerinde farklı göstererek ön plana çıkarabilir. Yazı stilleri ile fontların ilk zamanki çağlardan itibaren kullanıldığını biliyoruz ancak bunu font olarak düşünen ve yaklaşım sergileyenler Gutenberg’in matbaayı ortaya çıkarmasından sonra karşılaşıyoruz. Roma Fontunun ilk olarak burada kullanması ile bilinmektedir.

Web Tasarımda Font Etkisi ve Önemi

Kullanıcılarınızın aklında belirli bir kimliği oluşturmak ve bilinirlik oluşturmak için sitenizde en doğru fontları kullanmalısınız. Web sitenizin tasarımına ve blokların büyüklüğüne göre iyi bir şekilde oranlamalı ve sitenizi o şekilde oluşturmalısınız. Kullanıcıların gözünü yoran renkler ve font büyüklüklerinden kaçınmalısınız. Arka planda fontların yok olacağı bir renk düzeninde kaçınmalısınız.

Popüler Font Seçenekleri Nelerdir?

Günümüzde bir çok site fontları ücretsiz olarak da kullanıcılarına sunmaktadır. Popüler yazı fontları arasında Helvetia, Futura, Garamond, Gotham, Roboto, Times New Roman, Poppins, Calibri, Comic Sans MS, Arial bulunmaktadır. En çok tercih edilmelerinin sebebi okunabilir olmalarıdır. Gözü zorlamayan bir yapıya sahip olan fontlar daha fazla tercih edilir.

Ücretsiz ve Yasal Yazı Fontu Nerede Bulabilirim?

 

yazi-fontu-secimi-profesyonel-yazi-fontlari-
yazi-fontu-secimi-profesyonel-yazi-fontlari-

Google Fonts; Google Fonts Nedir? Google Fonts Nasıl Kullanılır?

Font sistemi dahilinde yaklaşık 846 yazı fontu bulunmaktadır. Web sitenize entegre etmeniz dahilinde dilediğinizce kullanabilir ve Türkçe ayar seçeneği ile web sitenizde rahat bir şekilde kullanabilirsiniz. Bilgisayarınızda bulunmayan ya da eksik olan fontları bu alanlardan indirerek sisteme ekleyebilir ve kullanabilirsiniz.

Google Fonts Ücretsiz bir şekilde kullanılır. fonts.google.com adresine bağlantı kurarak dil seçeneğini görüntüleyebilirsiniz. Yazı fontu oluşturucusu iseniz fontunuzu GitHub CONTRIBUTING dosyasına adresindeki yönergeleri inceleyerek yapılandırabilir ve yükleyebilirsiniz.

Product Sans ve Google Sans yazı fontları Google mülkiyetine aittir. Bu yüzden bunları kullanamazsınız. Google Fontsun sunduğu diğer bütün fontlara erişim sağlayabilir rahatça kullanabilirsiniz. Font Squirrel, Adobe Fonts, MyFonts, FontSpace, DaFont gibi farklı font sitelerini de aktif bir şekilde kullanabilirsiniz.

Ücretsiz ve Geniş Yelpazeye Sahip Font Kütüphaneleri

Bu siteler sayesinde geniş bir koleksiyona sahip olan çeşitli font türlerini kolayca bulabilir, farklı stil ve ağırlıklara sahip fontlara ulaşabilirsiniz. Bu muhteşem fontların web siteleri, belgeler, broşürler ve diğer yazılı materyaller için gerçekten çok önemli bir destek sunuyor. Yazı fontları sunum yapmak istediğiniz kişilere bir metnin görünümünü ve okunabilirliğini önemli ölçüde geliştirerek gösterebilir ve içeriği daha davetkâr ve keyifli hale getirir. Ayrıca, marka kimliğinizi de vurgulayarak, benzersiz bir imza yaratmanıza yardımcı oluyor.

Choosing Web Fonts: A Beginner’s Guide – Library

MyFonts: Fonts for Print, Products and Screens

Font Psychology 101: Creating Emotion With Font

Font Kullanımında Dikkat Etmeniz Gereken Nokta

Farklı sitelerin kendilerine ait olan yazı fontları kullanmak ticari olarak politikalarına karşı gelebilir. Bunun için sitelerde gerekli açıklamaları okuyun ve sitenize ya da markanızın logosuna bu yazı fontunu uygulamadan önce önleminizi alın. Bu sayede zor durumda kalmaz ve markanızın geleceğini tehlikeye atacak adımlardan uzak durmuş olursunuz.

yazi-fontu-secimi-profesyonel-yazi-fontlari-
yazi-fontu-secimi-profesyonel-yazi-fontlari-