Hi, How Can We Help You?

Sosyal Medya Uzmanı Nedir, Kime Denir? Sosyal Medya Uzmanı Maaşları 2023

Aralık 14, 2022

Sosyal Medya Uzmanı Nedir, Kime Denir? Sosyal Medya Uzmanı Maaşları 2023

Sosyal medya uzmanı , iletişim, etkileşim, içerik paylaşımı, web siteleri ve uygulamalar için kullanılan bir terimdir. Sosyal medya, insanların arkadaşlarıyla ve çeşitli topluluklarla iletişimde kalmak ve etkileşimde kalmak için kullanılmaktadır. İşletmeler ise sosyal medya ile markalarını tanıtmak, ürünlerini pazarlamak ve müşterileriyle etkileşim halinde olmak için kullanıyor. İşletmeler sosyal medya ağlarını yönetmek için genel olarak profesyonel olarak sosyal medyada varlıklarını sürdürmek için Sosyal medya uzmanlarıyla çalışmaktadır. Bu makalemizde gün geçtikçe önemi artan Sosyal medya uzmanı nedir, kime denir? Sosyal medya Uzmanı nasıl olunur? Sosyal medya uzmanı ne iş yapar? Sosyal medya uzmanı maaşları 2023 ne kadar? sorularının yanıtlarına ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medya Uzmanı Nedir, Kime Denir?

Sosyal medya uzmanı bir kitleyi büyütmek, marka bilinirliği oluşturmak ve satışlarını arttırmak için Instagram, Facebook ve Twitter olmak üzere tüm sosyla medya platformlarında içerik oluşturmak ve yayınlamaktan sorumlu olan kişidir. Bir Sosyal Medya Uzmanı, her bir sosyal kanal için hedeflenen kitleyi anlamalı, amaçlanan kitleye hitap eden özgü içerikler oluşturur.

Sosyal Medya Uzmanı olarak başarılı olmak için, sosyal medya uygulamalı becerilere sahip olmanız, birden fazla sosyal medya platformu hakkında bilgi sahibi olmanız ve güncel trendleri yakından takip ediyor olmanız gereklidir. Ayrıca yazma, düzenleme, SEO, anlatma ve sunum becerilerine sahip olmanız gerekir.


Sosyal Medya Uzmanı Nasıl Olunur?

Ülkemizde sosyal medya uzmanı olmak için resmi bir eğitim bulunmamaktadır. Eğitim kurumları tarafından verilen sosyal medya sertifika programları bulunmaktadır. Bazı firmalar sosyal medya personeli alımlarında sosyal medya sertifikası istemektedir. Ama sosyal medya uzmanı alımları en önemli faktör grafik tasarım, yazılım, iletişim ve video montaj programlarına hakim olmaktır.

Son yıllarda sosyal medya uzmanı olmak isteyenler Üniversitelerin Reklamcılık, Yeni medya ve Halkla İlişkiler bölümleri okuyup bu bölümlerde verilen derslerle bilgi birikimini arttırıp ajanslarda sosyal medya yöneticisi olarak staj yaparak köklü firmalara Sosyal medya uzmanı olarak başvuruda bulunmaktadır.


Sosyal Medya Uzmanı Ne İş Yapar?

Sosyal Medya Uzmanının sorumlulukları çalıştığı firmanın büyüklüğüne göre değişebilir ama genel olarak Sosyal medya uzmanlarının görev ve sorumlulukları aşağıdaki gibidir:

Rekabet araştırması, platform belirleme, hedef kitle tanımlaması yaptıktan sonra sosyal medya stratejimizi geliştirmek, uygulamak ve yönetmek.

Marka bilinirliğini artıran ve markayla etkileşime geçmeye teşvik eden yeni içerikleri (orijinal metin, resim, video ve kod dahil) günlük olarak planlamak ve yayımlamak.

Sosyal medya kampanyaları geliştirmek için satış ve pazarlama ekipleriyle işbirliği yapmak.

En son sosyal medya en iyi uygulamaları ve teknolojileri takip etmek.

Şirketin sosyal içeriğinin görünürlüğünü artırmak için her platformda şirket sayfalarını ayarlamak ve optimize etmek.

Satış, web tasarım, web geliştirme, dijital pazarlama, müşteri ilişkileri ve ürün geliştirme ekipleriyle işbirliği yapmak.

Sosyal medya aracılığıyla sektör profesyonelleri ve influencer’lar ile etkileşime geçerek marka ağını güçlendirmek.


Sosyal Medya Uzmanı Maaşları 2023

Sosyal medya uzmanı maaşları genel olarak kişilerin sahip olduğu beceriler (grafik tasarım, video montaj vb.) bilgilere ve tecrübelerine göre değişmektedir. Firmalarda 3 yıl tecrübeye sahip olan becerilere sahip olan Sosyal medya uzmanları 15 – 20 bin TL arası maaş almaktadır. Ajanlarda çalışan ve tecrübesi az olan Sosyal medya uzmanları ise 8-12 bin TL maaş alabilmektedir.


Profesyonel Sosyal Medya hizmeti almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Antalya Medya Ajans: Instagram