Hi, How Can We Help You?

Blog

Ocak 31, 2023

Sosyal Medya Marka Yönetimi Nedir? Sosyal Medya Marka Yönetimi Nasıl Yapılır?

Sosyal Medya Marka Yönetimi Nedir? Sosyal Medya Marka Yönetimi Nasıl Yapılır? soruları marka değerini artırmak ve firmalarını bir adım öne çıkarmak isteyenler tarafından araştırılıyor. Gelişen Teknoloji ile birlikte Sosyal Medya Marka ve Reklam Yönetimi artık tam zamanlı bir iş haline gelmiş durumda. Gelin birlikte Sosyal Medya Marka ve Reklam Yönetimi Nasıl Yapılır? öğrenelim…

Sosyal Medya Marka Yönetimi Nedir?

Sosyal medya; markanız ile potansiyel müşterileriniz ve müşterileriniz üzerinde yarattığınız izlenim, işletmenizin gücünü ve uzun vadeli başarısını etkiler. Sosyal medya marka yönetimi hakkında kısaca bilgi verecek olursak; hedef kitleyi çekmek, rekabet piyasasında görünür hale gelmek ve genişletmek için markanızla uyumlu sosyal medya marka pazarlaması ve sosyal medya tanıtım hizmetlerinin bir arada kullanılmasıdır. Marka pazarlama hizmetlerinin nihai hedefi, markanızın ana mesajını etkili bir şekilde hedef kitleye iletmek ve güçlendirmek ve bununla birlikte sosyal medya kanallarında günden güne gelişen bir marka deneyimi yaratmaktır.

Sosyal medya pazarlaması, her büyüklükteki işletmenin potansiyel müşterilere ve ulaşması için güçlü bir yoldur. İnsanlar sosyal medyada markaları keşfediyor, hakkında bilgi alıyor, takip ediyor ve alışveriş yapıyor, bu nedenle Facebook, Instagram ve Linkedin gibi platformlarda yerinizi almanız gerekmekte. Sosyal medya pazarlaması, belirlenen hedeflere odaklanarak hedeflere ulaşılması için bir strateji gerektirir ve şunları içerir;

 • Profillerinizi korumak ve optimize etmek.
 • Markanızı temsil eden ve alakalı bir kitleyi çeken resimler, videolar, hikayeler ve canlı videolar yayınlamak.
 • Yorumlara, paylaşımlara ve beğenilere yanıt vermek ve itibarınızı izlemek.
 • Markanızın etrafında bir topluluk oluşturmak için takipçileri, müşterileri ve etkileyicileri takip edin ve onlarla etkileşim kurun.

Sosyal medya pazarlaması , işletmenizin yüksek oranda hedeflenmiş büyük hacimli kullanıcıların önünde görünmesi için ödeme yapabileceğiniz ücretli sosyal medya reklamcılığını da içerir.


Sosyal Medya Marka Yönetimi Nasıl Yapılır?

Bu kadar yaygın kullanım ve çok yönlülük ile sosyal medya, günümüzde işletmenizi pazarlamak için en etkili ücretsiz kanallardan biridir. Sosyal medya Marka Yönetimi için öncelikle Sosyal Medya Pazarlama Faydalarını bilerek ilerlemenizde fayda var. Sosyal Medya Yönetimi Yapmak İçin aşağıdaki adımlardan başlayabilirsiniz;

 • İşletmenizi Kişiselleştirin: Sosyal medya, işletmenizi pazarınızda aktif bir katılımcıya dönüştürmenizi sağlar. Profiliniz, gönderileriniz ve kullanıcılarla etkileşimleriniz, kitlenizin aşina olabileceği, bağlantı kurabileceği ve güvenebileceği, cana yakın bir kişilik oluşturur.
 • Trafiği artırın: Profilinizdeki bağlantı, yayınlarınızdaki blog gönderisi bağlantıları ve reklamlarınız arasında, sosyal medya, web sitenize gelen trafiği artırmak için ziyaretçileri müşteriye dönüştürebileceğiniz en iyi kanaldır. Ayrıca, sosyal medyadan gelen trafik dolaylı bir SEO faktörüdür.
 • Potansiyel müşteriler oluşturun: Instagram/Facebook mağazaları, doğrudan mesajlaşma, profillerdeki harekete geçirici mesaj düğmeleri ve randevu alma özellikleri gibi özellikler aracılığıyla doğrudan sosyal medya platformlarında potansiyel müşteriler ve dönüşümler oluşturabilirsiniz.
 • Marka farkındalığını artırın: Sosyal medya platformlarının görsel tasarımı, görsel kimliğinizi geniş kitleler arasında oluşturmanıza ve marka tanınırlığını artırmanıza olanak tanır. Kitleniz sosyal medya ağlarında ne kadar büyük ve etkileşimli olursa, pazarlama hedeflerinize ulaşmanız o kadar kolay olacaktır.

Sosyal Medya Pazarlama İstatistikleri

 • Ortalama bir Türk yetişkin her gün sosyal medyada 2,25 saat harcıyor.
 • Sosyal medyada bir işletmeyle ilgili olumlu bir deneyime sahip olan kişilerin %70’inden fazlası , bu işletmeyi ağlarına önerecektir.
 • Facebook kullanıcıları her ay ortalama 12 Facebook reklamına tıklıyor .
 • İnsanların %81’i Instagram’ı ürün ve hizmetleri araştırmak için kullanıyor.
 • Twitter kullanıcılarının yaklaşık %80’i , tweet’lerine yanıt aldıklarında bir işletme hakkında daha olumlu hissediyorlar.
 • LinkedIn’deki 5 kişiden 4’ü iş kararlarını yönlendiriyor.
 • TikTok kullanıcılarının %46’sı , başka herhangi bir dikkat dağıtmadan uygulamaya katılıyor.

Sosyal Medya Marka Yönetimi İçin Pazarlama Planı Oluşturma

Sosyal medya pazarlama planı, stratejinizi gerçekleştirmenin başlıca yol haritasıdır. Sosyal medya pazarlama planınızı aşağıdaki şekilde oluşturabilirsiniz :

Platformlarınızı seçin: Hedef kitlenize, sektörünüz için popüler olan platformlara ve müşteri hedef kitlenizin genişliğinize göre seçim yapın. Yalnızca aktif olarak ayak uydurabileceğiniz sayıda platform alın. Her zaman bir tanesiyle başlayabilir ve sonra alıştıkça daha yavaş ekleyebilirsiniz.
Hedefler belirleyin: Bunlar, bir ay boyunca günde bir kez gönderi yayınlamak, profillerinizi oluşturmak veya rekabet analizi yapmak gibi basit ve başlangıç ​​için göreve benzer olmalıdır. Bu tempoda ilerleyip hedeflere yavaş yavaş ulaşıldığında, takipçi sayınızı %X oranında artırmak veya ayda X [kitlenizin beğendiğini bulduğunuz içerik türleri] yayınlamak gibi daha spesifik ve stratejik hedefler belirleyebilirsiniz.
Düzenli olarak raporlayın: Hangi gönderilerin en çok etkileşimi oluşturduğunu, daha fazla takipçi alıp almadığınızı belirlemek ve hedef kitlenizin grafiğini görmek için her platformun analitiğini kullanın. Neyin işe yaradığını kullanın ve ölçeklendirin ve neyin işe yaramadığını karıştırın.

Sosyal Medya Marka Yönetimi hizmeti almak için bizimler İletişime geçin.

Antalya Medya Ajans: Instagram