Hi, How Can We Help You?

Profesyonel CV Hazırlamanın 5 Adımını İnceleyin

Nisan 26, 2023

Profesyonel CV Hazırlamanın 5 Adımını İnceleyin

CV NEDİR?

CV veya Özgeçmiş, yapacağınız iş başvurusu için kullanılan ve kişilerin yeteneklerini ve deneyimlerini işverenlere sunmak için hazırlanan belgeye denir. CV hazırlama belgede kişinin becerileri, eğitim durumu, iş deneyimleri, güncel olarak durumu ve genel olarak  bilgiler yer almaktadır.

Konu dahilince cv hazırlama ücretsiz, cv hazırlama formu gibi başlıkları sizlere en kolay yoldan nasıl yapabilirsiniz anlatacağız.

Etkileyici bir cv hazırlama için kariyerinizle alakalı gelecek kaygı ve planlarınızı net bir şekilde oluşturmalısınız. Başvuracağınız pozisyonlar dahilinde kendinizi geliştirmiş olduğunuz alanların bir biri ile uyumlu olması önemlidir. Uzmanlığınızın deneyimlediği alanlar çalışacağınız iş için yeterlilik göstermelidir. İş verenin dikkatini çekmek için özverili bir şekilde yazıya dökmelisiniz.

profesyonel-cv-hazirlama
profesyonel-cv-hazirlama

Kişisel Bilgilerinizi Net ve Doğru Bir Şekilde Sıralayın

Özgeçmişin üst kısmında adınızı ve soyadınızı yazabilirsiniz.  Daha sonra sırası ile açık adresinizi girebilirsiniz, Ulaşılabilir telefon numarası ve e-posta adresi gibi kişisel bilgilerinizde yer almalıdır. Bu bilgiler güncel olmalıdır ve e-posta adresi, isim ve soy isimden oluşmalı ve resmi bir şekilde tercih edilmelidir. Bu şekilde başvurunuz daha ciddiye alınabilir.

Cv hazırlama sırasında ekleyeceğiniz fotoğraf abartılı ve gösterişli olmamalıdır. Ekleyeceğiniz fotoğraf pozitif bir duruş ile çekilmelidir. Medeni haliniz ve doğum tarihiniz gibi bilgiler bu başlık altında girilebilir.

Askerliğin tecil ettirildiği yakın tarih net bir şekilde belirtilmelidir. Askerliğin tecili genel olarak şirketler tarafından yazılmadıkça sorun teşkil etmemektedir ancak şirketler askerlik tecil tarihlerini net bir şekilde bilmek isterler.

Yinede sizi mülakat için aradıkları zaman bilinmiyorsa ya da yazılmadıysa askerlik tecil tarihi belirtilmelidir. Şirketler eğitecekleri ve gelişmesi için çabalayacakları çalışanlarının 1 yıl içinde işten ayrılması konusunda sorunlar yaşayabilirler. Dolduracağınız boşluğu uzun süreli çalışabilecek biri için ayırabilirler.  Erkek adaylar askerlik bilgilerini net bir şekilde girmelidir. Her kurum bu bilgileri talep etmese de şirketlerin bunu görmeleri daha fazla güven teşkil eder. Aynı zamanda askerlik sırasında gerçekleştirilen görevler ve tamamlanmış olması dahilinde avantaj yakalamanız gayet mümkündür.

Hangi uyruğa mensup olduğu belgede verilmelidir. (Özellikle yurtdışı için yapılan başvurularda dikkat edilmesi gerekilen bir durumdur.) Ayrıca sürücü belgenizin detayları da bu belgede yer almalıdır. Bu sayede tercihen araç kullanımı belgesine sahip bir kişi iş başvurusunda öncelik alabilir. Yani bu şekilde işi kazanma şansınızı zorlayacak bütün detayları en ince ayrıntısına kadar girmelisiniz.

profesyonel-cv-hazirlama
profesyonel-cv-hazirlama

Genel Eğitim Bilgileri

Okul giriş bilgileriniz en son bitirilen okulun en üst sıradan yazılacağı şekilde aşağı doğru devam edebilir.

İŞ VE STAJ DENEYİMLERİ

Staj ve iş girişleriniz detaylı bir şekilde belirtilmelidir. Çalıştığınız yerlerin ve staj bilgilerinizin dahilinde şirketlerin adı yer alabilir.

BECERİLER

Sahip olduğunuz becerileriniz işe girmeniz için en önemli faktör olacaktır. Bilgisayar becerilerinizin içinde Word, Excel, Powerpoint günümüz çağında artık aranan değil zaten herkesin sahip olması gereken belli başlı programların dahilinde olduğu için uzmanı olduğunuz bir program değilse gerekmediği bilinmelidir. İngilizce ve farklı dilleri bu alana ekleyebilirsiniz.

EĞİTİM VE SERTİFİKALAR

Eğitimlerin listesini cv hazırlama için yine en sondan en başa doğru kronolojik bir şekilde sıralanmalıdır.

REFERANSLAR

Varsa referansınız başvuru pozisyonunuza uygun kişiler seçilmelidir. Telefon numaraları, şirket isimleri ya da uygun görülen her hangi bir bağlantı listeye eklenmelidir. Bu kişileri listeye eklemeden önce kendileri ile görüşmeli ve bu konuda izin almalısınız. Elinizde bir çok referans bulunabilir bunları başlıklar halinde sıralayabilirsiniz.

YABANCI DİL

Daha öncede belirttiğimiz gibi yabancı diller bir ya da birden çok olabilir İngilizce ile başlayarak aşağı doğru diğer dilleri sıralayabilirsiniz. Bunlara ek olarak girdiğiniz resmi kayıtlı sınavlarınızı puanları varsa yazabilir ve dillere ne kadar hakim olduğunuzu gösterebilirsiniz.

İLGİ ALANLARI

Hobileriniz, beğendiğiniz ya da beğenmediğiniz spor dalları, sanatsal zevklerinizi bu alana dahil edebilirsiniz.

profesyonel-cv-hazirlama
profesyonel-cv-hazirlama

Sizde SEO’nun bu avantajlarından faydalanmak için Profesyonel destek almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Antalya Medya Ajans: Instagram