Hi, How Can We Help You?

Kurumsal SEO Nedir? Kurumsal SEO Nasıl Yapılır?

Nisan 14, 2023

Kurumsal SEO Nedir? Kurumsal SEO Nasıl Yapılır?

Kurumsal SEO Nedir? Kurumsal SEO Nasıl Yapılır? Kurumsal SEO web sitenizin içeriğini SERP’lerde (arama motoru sonuç sayfaları) üst sıralarda yer alacak şekilde optimize etme sürecidir. Bu süreçte yapılan uygulamalar işletmenizle ilgili bir şey aradığında ilk önce sizi bulma olasılıklarının daha yüksek olmasını sağlar. Google ilk sırada çıkmanız işletmeniz için daha yüksek dönüşüm sağlar.

Kurumsal SEO Nedir?

Kurumsal SEO, web sitenizin içeriğini arama motoru sonuç sayfalarında üst sıralarda yer alacak şekilde optimize etme uygulamasıdır. Bu uygulama potansiyel müşterilerinizin işletmenizle ilgili bir şey aradığında ilk önce sizi bulma olasılıklarının yükseltir. Artan trafik sayesinde daha çok dönüşüm almanızı sağlar.

Kurumsal SEO, yalnızca SERP’lerde üst sıralarda yer almanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda potansiyel müşterilerle güven oluşturur. İnsanlar, aramalarında üst sıralarda yer aldığınızı gördüklerinde, sitenizi güvenilir bir bilgi kaynağı olarak görecekler ve müşterilere dönüşme olasılıkları daha yüksek olacaktır.


Kurumsal SEO Nasıl Yapılır?

Kurumsal SEO, SEO uyumlu içerikler oluşturmakla başlar. Bunlar anahtar kelime seçimi, resimler ve videoları uygun şekilde isimlendirmeyi, etiketlenmeyi içerir. Ayrıca, diğer güvenilir sitelere geri bağlantı, güvenilirliği artıracak ve SERP sıralamalarını yükseltecektir. Son olarak, web sitenizin mobil uyumlu olması gereklidir.

1. Hedef Kitlenizi Tanıyın

Etkili bir SEO stratejisi oluşturmadan önce hedef kitlenizi belirlemeniz önemlidir. Marka bilinirliğini mi, web sitenize daha fazla ziyaretçi mi, yoksa satışları arttırmak mı? Bu hedefler belirlendikten sonra çalışmalarınıza başlayabilirsiniz.


2. Anahtar Kelimelerinizi Araştırın

Hedeflerinizi belirledikten sonra sektörünüzle ilgili anahtar kelimeleri araştırma başlamalısınız. Anahtar kelimeler, insanların sizinkine benzer ürün veya hizmetleri ararken kullandıkları terim ve ifadelerdir. İşletmeniz için doğru olanları belirlemek üzere, Google AdWords Anahtar Kelime Planlayıcı gibi bir anahtar kelime araştırma aracından yararlabilirsiniz.


3. Web Sitenizi Optimize Edin

Anahtar kelimelerinizi belirledikten sonra, web sitenizi anahtar kelimeler için optimize etmeniz gereklidir. Bu uygulama kelimeleri web sitenizin tüm başlık etiketlerine, meta açıklamalarına, başlık etiketlerine ve içeriğine dahil etme sürecidir. Anahtar kelimeler için düzenli olarak optimizasyon yaparak SERP’lerde (arama motoru sonuç sayfaları) daha üst sıralarda yer alma şansınızı artırabilirsiniz.


4. Web Sitenize Bağlantılar Oluşturun

SEO’daki bir diğer önemli unsur, bağlantı oluşturma veya diğer web sitelerinin sizinkine geri bağlantı kurma sürecidir. Bağlantı oluşturma, konuk bloglama, dizin gönderimleri ve sosyal medya erişimi yoluyla yapılabilir. Web sitenize işaret eden daha yüksek kaliteli bağlantılar, SERP’lerde daha yüksek görünme şansı o kadar yüksektir.


5. İlerlemenizi İzleyin

SEO stratejisi uyguladıktan sonra, zaman içindeki ilerlemesini izlemek çok önemlidir. Bu, web sitesi trafiği, organik arama gösterimleri ve tıklamalar gibi çeşitli ölçümleri takip etmektir. Bu verileri yakından takip ederek, uygulamaların ne kadar başarılı performans gösterdiğini ölçebilecek ve gerektiğinde gerekli ayarlamaları yapabilirsiniz.


6. Sitenizin Mobil Uyumlu Olduğundan Emin Olun

Günümüzün mobile web sitenizin mobil cihazlarda erişilebilir ve kullanıcı dostu olması çok önemlidir. Google, mobil uyumluluğun artık algoritmalarında bir sıralama faktörü olduğunu belirtiyor. Bu nedenle siteniz mobil kullanıcılar için optimize edilmemişse, SERP’lerde potansiyel olarak sorun yaşayabilirsiniz. Sitenizin mobil uyumlu olduğunu garanti etmek için, onay için Google’ın Mobil Uyumluluk Testi aracını kullanabilirsiniz.


7. Sosyal Medyayı Akıllıca Kullanın

Sosyal medya, içeriği tanıtmak ve web sitenize bağlantılar oluşturmak için etkili bir araçtır. Sosyal medyayı SEO amacıyla kullanırken, hedef kitlenizde yankı uyandıran ve ilgisini çeken materyaller yayınlayarak nicelikten çok niteliğe odaklanın.


Sizde SEO’nun bu avantajlarından faydalanmak için Profesyonel destek almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Antalya Medya Ajans: Instagram