Hi, How Can We Help You?

Google Ads Uzmanı Nasıl Olunur? Google Adwords Uzman Maaşları 2023

Aralık 13, 2022

Google Ads Uzmanı Nasıl Olunur? Google Adwords Uzman Maaşları 2023

Günümüzde çoğu işletme artık anında potansiyel müşterilerinden geri dönüş alabilmek için Google AdWords reklamlarına güveniyor. İşletmenler ve markalar Google AdsWors uzmanları sayesinde bütçelerine göre reklam çalışmaları yapabilmektedir. Teknolojinin gelişmesi ve online alışverişlerin artması ile Google AdWords uzmanlarına da talep artmıştır. Bu makalemizde Google Ads Uzmanı Nasıl Olunur? Google Ads Uzmanı Ne İş Yapar? Google Adwords Uzman Maaşları 2023 Ne Kadar? Sorularının yanıtlarına ulaşabilirsiniz.

Google Ads Uzmanı Nasıl Olunur?

Google Ads, işletmelerin internet sitelerinin arama sonuçlarından görünürlük kazanmasını sağlayan ve Google’ın tıklama başına ödeme aldığı platformdur. Google AdWords Uzmanı aynı zamanda earch Engine Advertising (SEA) ve Search Engine Marketing (SEM) uzmanıdır. Google Ads uzmanı olabilmek için öncelikler mesleki deneyim gereklidir. Mesleki deneyimin yanında  Google Academy  ve Google Partners  sertifikasyon sınavlarına katılarak başarılı olmaları gereklidir. 

Google Academy sertifikalı bir Google AdWords uzmanı olmak için Google Academy for Ads tarafından gerçekleştirilen 7 AdWords uzmanlığı sınavından en az 2 tanesinden %80’in üzerinde başarı göstermeniz gerekmektedir.


Google Ads Uzmanı Ne İş Yapar?

 

Google Ads uzmanlarının görev sorumlulukları aşağıdaki gibidir:

Google Ads’in mevcut performansını kontrol etme

Bir Google Ads Uzmanının, neyin işe yarayıp neyin yaramadığını belirlemek için reklamların nasıl performans gösterdiğini değerlendirmesi gerekir. Bunu gösterimler, tıklamalar, dönüşümler, dönüşüm oranı, maliyet ve tıklama oranı gibi çeşitli ölçümleri kontrol ederek yaparlar.


Google Ads hedeflemesi

Hedefleme, reklamların ideal müşteriye veya potansiyel müşteriye sunulmasına odaklanmaya yardımcı olduğu için çok önemlidir. Bir Google Ads Uzmanının inceleyeceği hedefleme seçeneklerinden bazıları, kampanyalar için konum ve cihaz hedeflemenin yanı sıra demografik bilgiler, pazar içi ve yeniden pazarlama kitlelerini içerir.


Yeni kampanyalar başlatma

Bir Google Ads Uzmanı mevcut anahtar kelimeleri gözden geçirir ve yeni anahtar kelimeleri araştırır. Yeni anahtar kelimeler reklamcılık hedefleriyle uyumlu olduğunda, yeni reklam grupları veya kampanyalar oluşturup başlatırlar. Arama kampanyalarının yanı sıra görüntülü reklam, video, alışveriş ve diğer kampanya türlerini de oluşturabilirler.


Kampanyaları optimize etme

Google Reklam Uzmanları, kampanyaları yönetmek ve mümkün olan en iyi sonuçları elde etmek için optimize etmekten sorumludur. Bu negatif anahtar kelimeler eklemeyi, hedeflemeyi ayarlamayı, teklifleri değiştirmeyi içerir.


Raporlama

Bir Google Ads Uzmanı bir kampanyayı izler ve uygun performans raporlarını paylaşır. Bu, kampanyaya ve yönetilen hesaba bağlı olarak haftalık veya aylık olabilir.


Özetle Google Reklam Uzmanlarının görevleri: 

  • Anahtar kelime eşleşme türlerinin seçilmesi ve arama sorgularının incelenmesi.
  • Performansın önemli rakiplerle karşılaştırılması.
  • Uygun reklam uzantıları oluşturma.
  • Teklif stratejilerini yönetme ve kampanya ayarlarını yapma.
  • Performansı en üst düzeye çıkarmak için teklif ayarlamalarının seçilmesi.
  • Yeni reklam varyasyonları oluşturma ve test etme.
  • Hesabın performansını iyileştirmek için değişiklikler yapmak.

Google Adwords Uzman Maaşları 2023

Google Adwors uzmanının maaşını etkileyen en önemli faktör tecrübesidir. Google Adwors uzmanlarının iki farklı şekilde çalışma seçeneği bulunmaktadır. İlk olarak büyük firmalar kendi bünyeleri içinde Adwords uzmanları istihdam ederler. Tecrübenize bağlı olarak büyük bir firmada 15-20 bin TL  arası maaşla çalışabilirsiniz.

İkinci seçenek ise Freelance bir AdWords Uzmanı ile çalışmaktır. Freelance bir uzmanla çalışmak, deneyim ve uzmanlığın yanı sıra hizmet verilecek olan işletmenin reklam bütçesi ve müşterinin taleplerine bağlı olarak değişmektedir. AdWords uzmanını bünyesinde barındıracak bütçesi olmayan işletmeler için bir Freelance AdWords Uzmanı ile çalışmak oldukça ekonomik bir seçenektir.


Dijital Pazarlama Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz. 

Antalya Medya Ajans: Instagram