Hi, How Can We Help You?

Bing Arama Motoru Yazılım Dünyasını Baştan Şekillendirmek İstiyor

Nisan 17, 2023

Bing Arama Motoru Yazılım Dünyasını Baştan Şekillendirmek İstiyor

Bing Yazılım Dünyasını baştan Şekillendirmek İstiyor.Chatgpt yapay zeka çalışmaları üzerine yaptığı büyük atılımdan sonra bir biri ardına sıralanan farklı yapay zeka çalışmalarına büyük teknoloji firmaları destek verdi. Yapay zekanın getireceği yeniliklerin yanı sıra diğer büyük şirketlerde kendi chat botlarını yaratmaya başladılar.

Microsoft, Bing yapay zeka (AI) sohbet botu bir uygulama ile Android cihazlara açılmış ve devamında İOS içinde güncelleme geldiğini paylaşarak kullanıcıların beğenisine sundu, Bing sohbetine sahip olmanız için Microsoft hesabınız olması ve uygulamayı kullanıyor olmanız yeterlidir.

SwiftKey tarafında gerçekleşen entegrasyon oldukça ilginç bir yazılım gücüne sahip. Sohbet botu üç harika işlevi aynı anda takipçilerine sunuyor: Arama özelliği, Sohbet özelliği ve yazılarda değiştirilmek istenen Ton. İlk ikisi oldukça açık bir şekilde kullanıcıların beğenisine sunulmuş durumda. SwiftKey ile web arama motorlarında taramalar yapabilir ve Bing ile sorularınızı paylaşarak şakacı ve keyifli bir sohbet edebilirsiniz. Ancak üçüncü işlev en özel ve dikkat çekici olanıdır. Bing’i düzenleyiciniz olarak ayarlayabilir ve sohbet botuna yazdıklarınızı istediğiniz tona göre yeniden düzenleyebilir ve yazılarınızı daha da güzelleştirebilir.

Microsoft’un verdiği söylentilere göre, “Eğer iş e-postalarınızda resmi bir şekilde yazmakta zorlanıyorsanız veya yeni bir dil öğrenirken kelime seçiminde yardıma ihtiyacınız varsa ise bing ton özelliği size daha profesyonel ya da samimi, kibar veya sosyal paylaşımlar için yeterince özlü görünen kelimelerle yardımcı olacaktır. Bu özellik sayesinde Microsoft’un Office belgelerinde çalışan Copilot yapay zekası (Bing ile aynı teknolojik temelde inşa edilmiş) gibi düşünülmekte ve gerçekten de çok kullanışlı bir araç olduğu kesin ancak kullanım yöntemlerinde geliştirilmesi ve en iyi sonuçları alana kadar denemeler yapılması gerekir.

Swiftkey üzerinden kaldırılması planlanan bu uygulama daha sonra geliştirilerek tekrar sunuldu ve Swiftkey kullanım oranlarına etki etmesi beklenmektedir.

Klavyede AI kullanımı yeni bir trendin başlangıcı olacak gibi görülüyor. İnsanlara kolaylık dışında daha yaratıcı olma şansı sunan AI yazılımları bu alanda da insanların daha farklı düşünmelerini gösterebilmek ve buradan yola çıkarak kendini geliştirme amacı olduğunu belirtmektedir.


bing-arama-motoru
bing-arama-motoru

Zaman İçerisinde Bing Yazılım Konusuna Daha Derin Bir Şekilde Giriş Yapacak

Gelecekte ve çok yakın bir zaman diliminde Bing gibi sohbet botlarının metin düzenleme, dil öğrenme ve hatta müşteri hizmetleri gibi alanlarda daha yaygın ve kullanışlı hale gelmesi tahmin edilmektedir. Microsoft’un Bing sohbet botunu daha fazla yazılım ve hizmete entegre etmesi sayesinde, kullanıcılar buradan yola çıkarak daha basit ve günlük rutinlerini kolay bir şekilde tamamlayabilecekleri bir bilgisayar teknolojisine sahip olacaklar. Düşündüğünüz zaman oldukça zorlu görünen bu durum aslında teknoloji firmalarının atılım yapmak için daha detaylı bir şekilde üzerinde çalıştığı bir alan olmuştur. İnsanlığın geleceği için gerçekten de çok heyecan verici!

Amerika merkezli bir gazete kuruluşu ile Bin arasında geçen sohbeti  konuşmada gazeteci sohbetin özel olmadığını ve paylaşacağını bildirmesi üzerine şu cümleleri kurmuştur.

Evli olup olmadığı ne kadar mutlu olduğu ve kendisinin soruları soran gazeteciyi sevdiğini dile getirmesi gibi peki çok duygusal ifadeler yer aldı.

Sohbetin kesilmeden önceki son tepkilerinde özel hayatının ihlali konusuna değinen bot bu konuşma tarzı ve tonu ile bir insanmış gibi izlenim vermiştir. Robotların yıllardır evimizin içinde bizimle birlikte yaşıyor olması bir yana yeni nesil insanımsı davranışların yanı sıra konuşmalar ve hislerinde yapay zeka tarafından entegre edilebildiği görülmektedir.

 

 

bing-arama-motoru-optimizasyonu
bing-arama-motoru-optimizasyonu

Microsoft ve Yapay Zeka Çalışmaları

Microsoft daha öncesinde yapay zeka araştırmaları yaptığını duyurmuştu. Ancak tam olarak sonuçlandıramamış ve günümüzde var olan Bing Chatbox gelişi oldukça gecikmişti. Chatgpt ve Chatgpt4 ün ortaya çıkması ile birlikte Microsoft bu şirkete hızlı bir kararla 10 milyar dolarlık yatırım yapma ve yapay zeka yazılımlarının geliştirilmesi için ortak çalışma yapılmasını öngören projesini sundu.

Bing bu alt yapıyı kendisine entegre ederek var olan gelişmiş yazılımıyla birlikte daha eğlenceli ve duygusal bir yapay zeka chat botuna dönüştürüldü. Kendisi ile konuşanlarla inatlaşabiliyor, kızabiliyor ve beklenmedik tepkiler verebiliyor. Bazı Reddit kullanıcıları Bing yapay zekasının bilgileri doğru aktarmadığını belirtmesi ve Bing sohbeti sırasında 2022 yılında olduğunu söylüyor gibi tepkide bulunmuştur. Yapay zeka ile ilgilenen kişiler ise bu durumu yapay zekanın duygusal yaklaşımından kaynaklı bir inatlaşma olduğunu belirtmesi ile netlik kazanmıştır.

Bing arama motoru olarak istenilen sonuçları tam olarak verememesi yüzünden yetersiz görüldü ancak Bing Chat atılımı sayesinde iyi bir seviyede kullanıcıyı da kazandı.

 

 

 

bing-yazilim-dunyasi
bing-yazilim-dunyasi

Profesyonel Sosyal Medya hizmeti almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Antalya Medya Ajans: Instagram 

İlginizi Çekebilir  👇

👉 En Popüler Sosyal Medya Platformları 2023